Ara
  • begumcobanoglu

İstanbul Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi 150. yıl etkinleri kapsamında Açık Seminer

Bağımsız sanat mekânı poşe işbirliğiyle, Symbiosis: Ortak Yaşam Üzerine Araştırmalar” alt başlığıyla gerçekleşecek bir seminer dizisidir. Programlamasını Murat Alat’ın üstlendiği seminerler, insan ve dünya arasındaki ilişkileri odağına alır. Kasım 2019 – Haziran 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek program, iki haftalık aralıklarla okulun tiyatro salonunda ücretsiz ve herkese açık olarak düzenlenecek ve 15 oturumdan oluşacaktır. 


İnsanlık, yüzyıllardır varoluşu düşünürken kendini merkeze koyup bir anlam yaratmanın peşinde olmuştur. Lakin içinde bulunduğumuz çağ, gerek politik gerekse de ekolojik krizler sonucunda bu ideolojinin değişmesi gerektiğini açığa çıkarmış durumda. Artık dünyayı ve onunla olan ilişkimizi başka bir boyutta ele almamız gerekiyor, yoksa dünya bizsiz yoluna devam edecek. “Symbiosis: Ortak Yaşam Üzerine Araştırmalar”, varoluşu ve bilinci düşünmenin alternatif yollarını araştıran kamusal bir konuşma programı olarak kurgulandı. Temelini felsefe, sosyoloji, doğa bilimleri ve sanattan alan bu program, farklı var olma biçimlerini keşfetmeyi amaçlayarak bilgi ve deneyim üretmenin farklı yollarını da araştırır. Birbirlerini tamamlayacak şekilde bir araya getirilen konularla beraber Açık Seminer, akademi dışında kamusal bir eğitim programı olasılığı üzerine de bir egzersiz olarak tasarlandı.

Konuşmaların dili Türkçedir. Tiyatro salonu kapasitesi 180 kişi ile sınırlı olup, kapılar konuşmalardan yarım saat önce açılacaktır. Kasım ayı seminer programı aşağıdaki gibidir:

2 Kasım Cumartesi: Ali Akay, Bugün “Üç Ekoloji”ye Dönüp Bakmak

16 Kasım Cumartesi: Ferda Keskin, Tekillik

30 Kasım Cumartesi: Can Batukan, Gilles Deleuze’ün Spinoza Dersleri

47 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör