top of page
Ara
  • Saint-Joseph'liler Derneği

30 Ağustos Zafer Bayramımızın 100. yılı kutlu olsun!

30 Ağustos Zafer Bayramımızın 100. yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi minnetle anıyoruz.


Bu vesileyle Kocatepe'deki meşhur fotoğrafı çeken Subay Ethem Tem'in 1960 yılında Ulus Gazetesi'nde Fikret Otyam'a verdiği röportajı sizlerle paylaşıyoruz.


Bütün bir ulusun sorumluluğunu omzunda taşıdığı o anı ölümsüzleştiren fotoğrafın hikayesini...


"O sabah Kocatepe’de bulunuyorduk. Taarruz, şafak vakti saat beşte başlamıştı. Mustafa Kemal Paşa, günler ve geceler süren yorgunluğuna rağmen ayakta, vaziyeti adım adım takip ediyor, direktifler veriyordu. Bir ara kumandanlardan ayrıldı. Tek başına, kayalıklar arasında dalgın ve düşünceli dolaşmaya başladı. Zaman zaman sahra dürbünleriyle düşman cephesine bakıyordu… Bir aralık o kayalık tepenin ucuna geldi. Hafifçe eğilmişti. Başparmağı dudaklarının arasındaydı… Hemen objektifimi çevirdim, adeta nefes almayacak kadar bir sessizlik içinde deklanşöre bastım, resmini çektim. Saat 11’di… O gün 7×11 boyunda sekiz on rulo film çektim. Bir kaç tane 10×15 cam… Mustafa Kemal Paşa, bütün gün ağzına bir lokma koymamıştı… Gece ric’ate (geri çekilme) başladılar. 2 Eylül’de Uşak’a girdik. Vakit yoktu. Ahır bozması bir yerde bir kaç film yıkadım. Fotoğraflar birbirinden güzeldi. Hemen dört tane yaptım, ertesi sabah götürdüm. İçeri aldılar. Berberi tıraş ediyordu. Odada portatif bir masa, bir portatif karyola, iki iskemle vardı. Bir aralık odayı işaret etti, ‘A be… Bu bir başkumandan odasına yakışmaz’ dedi. Salih (Bozok) odayı halılarla süsleyeceğini söyledi. Zira o gün Trikopis getirilecekti. Gazi, fotoğrafları aldı, baktı. Parmaklarını fotoğrafların üzerinde gezdirdi ve çekti, çok güzel, dedi.”


26 Ağustos 1922 sabahı işte bu resmin çekildiği Kocatepe’de başlayan Büyük Taarruz, 30 Ağustos 1922’de Türk ordusunun kesin zaferiyle sonuçlanmıştır.


94 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page