top of page
Ara

Türkiye-Fransa İlişkileri Uygulama ve Araştırma Merkezi Açıldı!

21 Ekim 2021 tarihinde Marmara Üniversitesi Anadoluhisarı Yerleşkesi’nde Fransa İstanbul Başkonsolosu Sayın Olivier Gauvin’in de teşrifleriyle gerçekleştirilen etkinlikle Marmara Üniversitesi Türkiye-Fransa İlişkileri Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (TÜFRAM) açılışı gerçekleştirildi.


Marmara Üniversitesi Türkiye-Fransa İlişkileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÜFRAM), Türkiye Fransa arasında yapılan bir anlaşma ile 1988 yılında kurulan ve Türkiye’nin Fransızca dilinde ilk lisans programı olan eski adıyla Fransızca Kamu Yönetimi Bölümü yeni adıyla Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Fransızca Programı ile işbirliğinde kuruldu ve faaliyetlerine fiilen Nisan 2021’de başladı.


TÜFRAM, Türk ve Fransız kamuoylarını karşılıklı olarak bilgilendirmeyi, Türkiye-Fransa ilişkilerinde ortaya çıkan sorunların çözümüne yönelik araştırmalar yaparak sonuçları kamuoyu ile paylaşmayı, Türk ve Fransız iş dünyasının ihtiyaç duyduğu alanlarda bilgi üretmeyi ve özellikle Türk ve Fransız yüksek öğretim kurumları arasındaki işbirliği ve iletişimi geliştirmeyi ilke edinmiştir.


TÜFRAM’ın başlıca faaliyet alanları arasında; Türkiye-Fransa ilişkileri konusunda ulusal ve uluslararası düzeyde akademik etkinlikler (seminer, çalıştay, panel, sempozyum, konferans...) düzenlemek, Türkiye-Fransa ilişkileri alanında ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak, projeler geliştirmek ve yürütmek ve Türk-Fransız kamu kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve iş dünyasının talepleri üzerine inceleme ve araştırma yapmak, proje hazırlamak, danışmanlık hizmeti vermek sayılabilir.


TÜFRAM ilke edindiği bu amaçlar çerçevesindeki faaliyetlerini Fransızca Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi öğretim üyeleri; müdür Prof. Dr. Ali Arı ve müdür yardımcıları Dr. Nazan Cömert Baechler ve SJ 2001 mezunu Doç. Dr. Merve Özdemirkıran Embel’in yönetiminde sürdürmektedir.Fransa İstanbul Başkonsolosu Sayın Olivier Gauvin

256 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page