top of page
Ara
  • Saint-Joseph'liler Derneği

KINEMATOGRAPH / 10-31 Aralık Goba Sanat Galerisi

Yönetim Kurulu üyelerimizden Ömer Atakan'89'ın Aralık ayında Beyoğlu'nda bulunan Goba Sanat Galerisinde gerçekleşecek olan sergi duyurusunu kendi anlatımıyla sizlerle paylaşıyoruz.


"Koleksiyon, çizgi roman ve sinema tutkumu mesleğim olan mimarlıkla harmanlayıp, mimari çizim tekniğinin çizgi roman, grafik anlatım ve sinemayla birleşimi olan “Kinematograph” adını verdiğim bu ilk kişisel sergimde, 15 sıra dışı yönetmenin 15 filmini resmedip, 30 x 42 cm. 200 gr. Schoeller kağıt üzeri çini mürekkebi rapido,marker, ekolin ve toz pastel tekniği ile yaptığım işler aslında 20.yy’ın illüstasyon sanatı ile yapılan sinema afişlerine de bir gönderme.


Quentin Tarantino, Martin Scorsese, Coen Kardeşler, David Fincher, Guy Richie, Brian De Palma, Francis Ford Coppola, Ridley Scoot, David Fincher, Steven Spielberg, Wachowski Kardeşler, Christopher Nolan, Michael Mann, Sam Mendes, James Cameron gibi yönetmenlerin başyapıtı filmlerinin en ikonik sahnelerini filmlerden diyaloglar ve yönetmenlerle birlikte ortaya çıkarmaya çalıştım.


Bu eserleri üretirken, 90’lı yılların başında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ndeki günlerime geri dönüp, yıllardır içinde bulunduğumuz yapay zekanın ürettiği (özellikle son yıllarda Metaverse ve NFT gibi kavramlarla daha da yoğunlaşan) dijital işlerin gibi dışına çıkıp bu kez tekrar eskisi gibi analog olarak bir şeyler yapıp sizlerle paylaşabilmek beni çok heyecanlandırdı.


Umarım sizler de sergiyi gezerken aynı heyecanı hissedersiniz.


Saygılarımla.

Ömer Atakan – Y. İç Mimar"

120 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page