Parcours Pro SJ

transparent-Linkedin-logo-icon.png
  • Parcours Pro SJ Programının Amacı

 

Parcours Pro SJ programımızın amacı Özel İstanbul ve İzmir Saint-Joseph Liseleri ile SAJEV Okulları’nda okuyan veya yeni mezun olan öğrencilere yol göstermek, desteklemek ve burs, staj, kariyer imkanları konusunda güvenilir bir bilgi kaynağı sağlamak. 

 

  • SJ Alumni Desteği

Yurt dışında 24 ülke ve 45 şehirden toplam 104 Coğrafi Elçimiz var ve her geçen gün sayıları artıyor. Mezunlarımız ile aylık düzenli toplantılar yapıyoruz, görüşlerini alıyoruz.

 

Profesyonel iş ağı LinkedIn'deki Saint-Joseph Alumni grubunda hem projelerimiz ve toplantı notlarımızı paylaşıyor, hem de tüm Saint-Joseph mezunlarının tek bir mecradan birbirine ulaşabilmesini sağlıyoruz.

 

  • Programın Aşamaları

 

Aşağıdaki altı aşamadan oluşan Parcours Pro SJ programımız ile öğrenci kardeşlerimizin profesyonel meslek hayatına geçiş süreçlerinde hep yanlarında olmayı amaçlıyoruz. Mentor yönlendirmesi yapılmadan önce öğrencinin bilgilendirilmesini ve kendine en uygun tercihi yapmasını sağlamaya çalışıyoruz. Bu sayede Mentor Alumni Üyelerinin değerli zamanlarından ayırdıkları sürede maksimum fayda sağlanmasını amaçlıyoruz.

 

Aşama 1: Öğrenciler anket formu vasıtasıyla meslek seçimini ve eğitim imkanlarını Derneğe bildirir. Yurtdışında veya yurtiçinde eğitimine devam etmeyi planlayan son sınıf öğrencilerinin faydasına mesleki uzmanlık alanlarına ve tercihlerine göre Alumni üye listesi veya Dijital Ülke Rehberi sunulur.

Aşama 2:  Başvurulardan alınan bilgiler doğrultusunda, ülke seçiminin doğruluğu Alumni Üyeleri ile sorgulanır, önerileri öğrenciye aktarılır. Mentor ve mentoré eşleşmeleri için seçenekler her iki tarafa sunulur.

 

Aşama 3: Meslek ve ülke seçiminin ardından öğrenci ve ilgili Alumni üyesi (Mentor) dijital ortamda tanıştırılır. Her iki tarafa mentorluk kılavuzu ve diğer kurumsal belgeler dijital olarak teslim edilir.

 

Aşama 4: Mentor Alumni Üyesi ve Dernek Ofisi koordinasyonunda; burs olanakları, ülkede yaşamaya dair bilgiler öğrenci ile paylaşılır, ihtiyaç olan dönemlerde iletişim sürekli olarak sağlanır. 

 

Aşama 5: Staj imkanları konusunda talepler Mentor Alumni Üyesince desteklenir. 

 

Aşama 6: Lisans eğitimi son bulan mezunumuza, iş imkanları için Alumni üyelerinin desteği sunulur. Yurt dışında veya yurt içinde eğitimi sona eren öğrencinin ülkede yaşamaya devam etme kararı oluşması durumunda iş imkanları için Alumni bağlantıları sağlanır.  


 

  • Karşılıklı fayda ve dönemler arası dayanışma

 

Mentoréler, mentorlardan edindikleri bilgi ve tecrübelerle kişisel gelişimlerine katkı sağlıyor, gerek iş gerek sosyal hayatlarında karşılaşabilecekleri zorlukları önceden görebilme şansı elde ediyor, bilgi edinmek istedikleri alanlarda, o alanda bilgi sahibi olan kişilerle tanışıyor. Ayrıca bu sayede ilişki ağlarını da genişletiyorlar.

 

Mentor Alumni Üyeleri ise mentoréler sayesinde bilgilerini pekiştirme, iletişim becerilerini geliştirme ve en önemlisi genç kardeşlerine destek oluyor.

  • Proje nasıl ilerliyor?

 

Parcours Pro SJ projesi kapsamında ilk olarak başvuruları alıyoruz. Bu projeye katılmak isteyen mentor ya da mentoré adaylarının başvuru sürecinde formda belirttikleri talepler ve verdikleri cevaplar neticesinde uygun görülen mentor-mentoré atamalarını yapıyoruz.

Yıl içerisinde hem dijital ortamda hem de okulumuzun içerisinde bulunan Girişimcilik ofisimizde buluşmalar gerçekleştireceğiz. Bu toplantıların davetlerini başvuru formunu dolduran öğrencilere ve mezunlara göndereceğiz, tarihleri sosyal ağlarımızdan duyuracağız.

Mentorluk Grafik.png

Mentorluk Projesine katılmanız durumunda kullanılacak diğer dokümanlar:

Mentorluk Kontratı

Mentorluk Kayıt Defteri

Mentorluk Aksiyon Planı

50 ème Anniversaire.png