top of page

Başkan'ın Mesajı

Saint Joseph’liler Derneği’nin Değerli Üyeleri,

 

Geleneksel “Petit Pain” mezunlar günümüzü 17 Eylül’de yoğun ilgi ve katılımla kutladık. Etkinliğin organizasyonunda maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen dernek üyelerimize ve tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz. Petit Pain 2023 fotoğraf albümünü de bulabileceğiniz Mayıs-Eylül 2023 Quartier Dergisini keyifle okumanızı diliyoruz. Bu sayımızda Saint-Joseph Camiasının önde gelen tur rehberlerinin ve gurme isimlerinin sizlere özel derlediğimiz yazılarını ve mekan önerilerini bulabileceksiniz. 

Paris merkezli Union Derneği’yle bu yıl da ortak faaliyetlerimize devam ettik. 23 Nisan günü Dr. Mehmet Toner’77 moderatörlüğünde Dr. Edip Gürol’88 “Beyin Sağlığı” konusunda en merak edilenleri aktardı ve soruları cevapladı. 9 Mayıs günü ise Nisan ayında yayınlanan eQuartier dergimizde yazıları yayınlanmış frankofon lise ve dernek yöneticileri “Deprem ve Sonrası” başlıklı değerlendirme toplantısında buluştu. Deprem bölgesindeki mevcut çalışmalar ve ileriye dönük projeler paylaşılarak kurumlar arası fikir alışverişi sağlandı. Bunun yanı sıra, Marc Buker’85 ve Union yönetim kurulu üyeleri 21 Mayıs günü “Fransa’da Yaşam ve Yerleşme” temalı geleneksel video konferansıyla, eğitim hayatına Fransa’da devam etme kararı almış öğrenci kardeşlerimize ve velilerine seslendi. 

4 Haziran Pazar günü düzenlediğimiz 2023 yılının ilk Divan Kurulu toplantısında; mezuniyetinin 50. ve dernek üyeliğinin 40. yılını dolduran Onursal üyelerimize sertifikalarını takdim ettik. Derneğimizin kuruluşunda ve gelişiminde katkılarını esirgemeyen değerli üyelerimizi her Divan Kurulu toplantısında onore etmeye devam edeceğiz. 

20 Ağustos Pazar günü Fr. Caporal Sosyal Tesisleri’nde düzenlediğimiz Olağanüstü Genel Kurul toplantımızda tüzük değişikliği  önerilerini değerlendirerek karara bağladık.

Derneğimiz, Ekim ayı itibariyle 2023 yılında 69 asıl üye kazanarak bu alandaki istikrarını korudu. Mezuniyetinden itibaren 6 yıl boyunca geçerli olan ücretsiz SJ Club üyeliği uygulaması 2021 yılında yapılan tüzük değişikliğiyle Saint-Joseph Lisesi’nde okumakta olan öğrenciler için de genişletilmişti. Şu ana kadar okulumuzda okuyan öğrencilerin beşte biri henüz mezun olmadan kendilerine tanınan bu hakkı kullanmaya başladı. Hedefimiz, tüm öğrencilerimizin mezun olmadan derneğin onlara sunduğu bu haktan yararlanmaya başlaması, ardından da üyemiz olarak aramızdaki yerlerini almalarıdır. 

2023 yılında yeniden hayata geçirdiğimiz gezi etkinlikleri büyük ilgi ve beğeni topladı. Dergimizin içeriğinde bu faaliyetlerimizin geniş bir özetini bulabilirsiniz. İlerleyen günlerde yeni gezi programlarımızı sizlere duyuracağız.

Saint-Joseph Lisesi öğrencilerinin mentorluk programımıza ilgisi devam ediyor. Mayıs ayında başlattığımız üçüncü dönem programı öncesinde sadece öğrencilere yönelik Mentorluk Hedef Belirleme atölyesini hayata geçirdik. Bu ay tamamlanacak dönemin hem mentorlar hem de mentoréler için faydalı geçmiş olmasını diliyoruz.

2023/2024 eğitim-öğretim yılında; Saint-Joseph Camiası’na katılan tüm yeni öğretmenlerimize, kurum personeline, öğrenci kardeşlerimize ve velilerine hoş geldiniz diyor, başarılı ve sağlıklı bir dönem diliyoruz.
 

Sevgi ve saygılarımla,

 

Derya Uztürk

Saint-Joseph’liler Derneği 

Yönetim Kurulu Başkanı

bottom of page