top of page

Başkan'ın Mesajı

Saint Joseph’liler Derneği’nin Değerli Üyeleri,

 

6 Şubat Pazartesi günü gerçekleşen depremler hepimizi derinden sarstı. Acımız ve kaybımız maalesef çok büyük.

Depremin hemen ardından Saint-Joseph’liler Derneği, Saint-Joseph Lisesi ve Okul Aile Birliği ortaklaşa bir çalışma yürüttü. Caporal evinde kurulan yardım üssünde; öğrenciler, öğretmenler, veliler ve mezunlar bir hafta boyunca  bağışlanan acil ve temel ihtiyaç malzemelerini teslim alıp tasnif etti, kolilere yerleştirdi ve belediyeye teslim etti. Sizlerin de desteğiyle deprem bölgesine 500 koliyi aşkın acil ihtiyaç malzemesi ulaştırdık. Ayrıca, 23 Nisan’dan önce Hatay'ın Defne ilçesinde bulunan deprem mağduru öğrencilere elden teslim edilmek üzere bayramlık kıyafetler, kırtasiye ve oyuncak kampanyası başlattık ve sizlerin yoğun desteği sayesinde kısa sürede hedeflenen sayıya ulaştık.

 

2023 yılının kalan döneminde; depremin yaralarının hızla sarılmasını diliyoruz. Deprem bölgesine yönelik; Saint-Joseph camiası olarak orta ve uzun vadeli planlarımızı ilerleyen dönemlerde sizlerle paylaşacağız. Okulumuzun öncülüğünde başlayan ve TEGV işbirliğiyle düzenlenen depremden etkilenmiş en az 35 öğrencinin bir yıllık eğitim masrafını karşılamayı hedefleyen Açık Akşam etkinliklerine tüm üyelerimizin katılımlarını bekliyoruz.  

 

Derneğimizin süreli yayını olan Quartier Dergisi’nin bu sayısını hem Saint-Joseph camiasının hem de diğer frankofon kuruluşların ilk aşamada gerçekleştirdiği dayanışma faaliyetlerine ayırmaya ve yalnızca dijital ortamda hazırlamaya karar verdik. Eylül ayında yayınlayacağımız Quartier Dergisi yine sizlere basılı olarak ulaşacaktır. Depremin yaralarını sarmak için ülkemizdeki diğer frankofon kuruluşlar ve ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği imkanlarını geliştirmeye devam edeceğiz. 

 

Petit Pain buluşmamızı ise bu yıl yine geçen yıl olduğu gibi Eylül ayında gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Önümüzdeki yıldan itibaren olağanüstü durumların yaşanmadığı bir ortamda, Petit Pain'i geleneksel rutinine uygun olarak Haziran ayının güneşli bir Pazar gününde kutlamayı diliyoruz. 

 

19 Mart 2023 Pazar günü okulumuzun tiyatro salonunda gerçekleştirdiğimiz Genel Kurul toplantısında, üyelerimizden ulaşan istek ve talepler doğrultusunda hazırladığımız tüzük değişiklik önerilerini katılan üyelerimizin değerlendirmelerine sunduk. Yapılan değişiklikler ile şartlı bağış yoluyla daha geniş bir çerçevede camia mensuplarının birbirlerine destek olabilmelerinin yolu açılırken, onursal üyelik statüsü netleştirilmiş oldu. Sürece katkı sunan tüm üyelerimize gönülden teşekkür ediyoruz. Toplantıda alınan diğer kararlara internet sitemizde bulunan Genel Kurul tutanağından ulaşabilirsiniz.

 

İçinde bulunduğumuz ekonomik koşullar maalesef Saint-Joseph Lisesi’nin yıllık öğrenim ücretine de yansıdı. Maddi olanakları yetersiz olan öğrenci kardeşlerimizin ve ailelerinin her zamandan daha fazla desteğe ihtiyacı olduğunu sizlerle paylaşmak isterim. Geçtiğimiz yıl dokuz öğrenci kardeşimizin eğitimine maddi destek sağlamamıza olanak tanıyan Saint-Joseph’liler Derneği Eğitim Bursları’nı, önceki yılların üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. 

 

Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümünü idrak ettiğimiz 2023 yılında tüm üyelerimizi ve mezunlarımızı Saint-Joseph’liler Derneği Eğitim Bursları’na az çok demeden katkıda bulunmaya davet ediyorum. Bağış yapma seçenekleri hakkında bilgi almak ve düzenli ödeme talimatı vermek için www.sjd.org.tr/egitimbursu veya dernek@sjd.org.tr üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz. 

 

2023 yılında yeniden başlattığımız kültürel geziler Mayıs ayında tarihi yarımadanın yeraltı hikayeleriyle devam edecek. İstanbul’un saklı güzelliklerini keşfedeceğimiz bu keyifli turlarla dönemler arası tanışıklığı artırmayı ve kültürel mirasımızla ilgili farkındalığı artırmayı hedefliyoruz.

 

Her dönemde katılımcı sayısı  ve verimlilik oranı artan mentorluk programımızın üçüncü dönemi önümüzdeki haftalarda başlayacak. Mentor olarak desteklerinizi bekliyoruz. Genç kardeşlerimizi de destek almak istedikleri konuları bizimle paylaşmaya yani mentoré(e) olmaya davet ediyoruz.

 

Türkiye'deki frankofon camianın ortaya koyduğu çabaların sadece belli bir bölümünü aktaran bu sayımızı gururla okumanızı dilerim. 

 

Sevgi ve saygılarımla,

 

Derya Uztürk

Saint-Joseph’liler Derneği 

Yönetim Kurulu Başkanı

bottom of page