top of page

Başkan'ın Mesajı

Saint Joseph’liler Derneği’nin Değerli Üyeleri,

 

Öncelikle 2022/2023 eğitim-öğretim yılında; Saint-Joseph Camiası’na katılan tüm yeni öğretmenlerimize, kurum personellerine, öğrenci kardeşlerimize ve velilerine hoşgeldiniz diyor, başarılı ve sağlıklı bir dönem diliyoruz.

 

Her yıl geleneksel olarak Haziran ayında kutladığımız Petit Pain’i bu yıl hava muhalefeti nedeniyle erteledik ve yeni eğitim-öğretim döneminin başlamasıyla birlikte 18 Eylül’de yoğun ilgi ve katılımla hayata geçirdik. Etkinliğin organizasyonunda maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen dernek üyelerimize teşekkür ediyorum. Petit Pain 2022’ye dair her detayı bulabileceğiniz Aralık 2022 Quartier sayısını şimdiden hazırlamaya başladık.

 

29 Haziran Çarşamba günü Paris merkezli UNION Derneği’nin dört Yönetim Kurulu üyesi Zoom üzerinden ülkemizdeki frankofon okullarının öğrenci ve velilere seslendi. “Fransa’da Yaşam ve Yerleşme” temalı bu faydalı içeriği, yurtdışında okuma kararı vermiş olan öğrenci kardeşlerimize sunmuş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 

 

Derneğimiz, Eylül ayı itibariyle 2022 yılında 78 asıl üye kazandı ve çok önem verdiğimiz bu alanda son 10 yılın en yüksek verisine ulaşıldı. Mezuniyetinden itibaren 6 yıl boyunca SJ Club üyesi olan genç mezunlarımıza yönelik asıl üyeliği anlatma çabalarımız, asıl üye sayısının yüksek oranda artmasına katkıda bulundu.

 

Saint- Joseph Lisesi Eğitim Vakfı tarafından üyelerimizin kullanımına sunulan, Fr. Caporal Sosyal Tesisleri Haziran ayından itibaren havuzun da devreye girmesiyle, tam kapasite ile hizmet sunmaya başladı. Ayrıca SAJEV Eğitim Kurumlarının düzenlediği Yaz Okulu büyük ilgi gördü.

 

Eğitim bursu hesaplarında  toplanan bağışlar Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi müdürlüğünün yönlendirmesi ile öğrencilerimizin eğitim giderlerini karşılamak üzere aktarılmaya devam ediyor. Saint-Joseph Camiası, derneğimiz vasıtasıyla bu yıl iki aktarımda toplam 500.000 TL tutarında kaynak sağlamayı başardı.

 

Coğrafi Elçiler projemize katılan mezun sayısı bu ay itibariyle 5 kıta, 32 ülke, 85 şehirde 170 mezuna ulaştı. Yeni elçilerimizin ağımıza dahil olmasıyla, Ekim ayında başlatacağımız ikinci dönem mentorluk programına katılımın daha da yoğun olmasını bekliyoruz. 

 

Mezunlar ve öğrenciler nezdinde aidiyet duygusunu güçlendirmek ve daha çok Saint-Joseph’liyi birbirlerine fayda sağlayacakları ortamlarda bir araya getirmek için yürüttüğümüz çalışmalarda en büyük dileğimiz, siz değerli üyelerimizin kıymetli katkılarını, katılımlarını ve desteklerini esirgememesidir.

 

Sevgi ve saygılarımızla,

 

Derya Uztürk

Saint-Joseph’liler Derneği 

Yönetim Kurulu Başkanı

bottom of page