top of page
Ara
  • begumcobanoglu

ABD’den bronz madalyayla döndüler

Saint-Joseph Lisesi öğrencileri, ABD’de sentetik biyoloji alanında 24-28 Ekim 2018 tarihleri arasında düzenlenen ilk defa katıldıkları IGEM (International Genetically Engineered Machine) Yarışması’nda bronz madalyaya layık görüldü. Dünyanın en prestijli yarışmalarından birinde 342 takımla mücadele eden liseliler, RAFI (Revolutionary Approach Fish Infection) projesiyle büyük ilgi çekti.

İstanbul’daki bir Fransız lisesi öğrencileriyle Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) sentetik biyoloji alanında düzenlenen IGEM (International Genetically Engineered Machine) Yarışması’nda 342 takımla yarışarak bronz madalyayı almaya hak kazandı. İstanbul Saint-Joseph Lisesi öğrencileri, Uludağ İçecek’in sponsorluğunda, Acıbadem Üniversitesi’nin desteğiyle bir yıl boyunca yarışmaya hazırlandı. Balıklardaki enfeksiyonların tedavisinde ‘faj’lardan yararlanarak antibiyotik kullanımını azaltmayı amaçlayan öğrenciler, RAFI (Revolutionary Approach Fish Infection) projeleriyle bu dereceye layık görüldü.


2003 yılında MIT (Massachussets Institute of Technology) bünyesinde başlatılan, ardından uluslararası bir boyuta taşınarak her yıl düzenlenen IGEM Yarışması’nda Saint-Joseph Lisesi öğrencileri, Çin’den Almanya’ya, İsveç’ten Hindistan’a kadar birçok takımla mücadele etti. Ağırlıklı olarak üniversite öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşen bu yarışmada, Saint-Joseph Lisesi, Türkiye’den katılan iki liseden; toplamda ise dört eğitim kurumundan biri oldu.

24 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page